Rozwody i alimenty

Każdego roku w Polsce dochodzi do dużej liczby rozwodów. W wielu przypadkach rozpad małżeństwa oznacza konieczność zaangażowania prawnika, który pomoże w dopełnieniu wszystkich wymaganych formalności. Oprócz kompetencji i doświadczenia, w tego typu sprawach cenione jest empatyczne podejście i uszanowanie towarzyszących rozwodowi okoliczności.

Naszych Klientów reprezentujemy, zarówno w sprawach o rozwód, jak i innych związanych z jego orzeczeniem. Zaliczyć do nich można m.in. sprawy dotyczące opieki nad dziećmi, o podział majątku, a także zasądzenie alimentów. W każdym przypadku dążymy do skrócenia czasu postępowania poprzez możliwość i dążenie do zawarcia porozumienia pomiędzy małżonkami.

Z tej strony dowiesz się o:

Jak wygląda sprawa rozwodowa?

Kwestie związane z zawarciem małżeństwa, jak również jego rozwiązaniem poprzez rozwód, reguluje Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy. Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem, każdy z małżonków może wnieść o orzeczenie rozwodu. Taka sytuacja może wystąpić, gdy pomiędzy małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego.

Rozwód nie zostanie orzeczony, gdyby w jego następstwie ucierpieć miały wspólne, małoletnie dzieci lub gdy żąda go wyłącznie małżonek winny zupełnemu i trwałemu rozkładowi pożycia. Procedura sądowa rozpoczyna się z momentem złożenia pozwu rozwodowego. Pozew o rozwód jest odpłatny. Dodatkowe koszty występują z reguły wówczas, gdy poza samym rozwodem, sąd będzie rozstrzygał także w kwestii podziału majątku.

W przypadku, gdy żaden z małżonków nie wnosi o orzeczenie winy drugiej strony, sprawa rozwodowa może zakończyć się już na pierwszym posiedzeniu sądu, chyba że konieczne jest wydanie opinii w zakresie obejmującym wspólne małoletnie dzieci. Należy mieć jednak na uwadze, że rolą sądu jest stwierdzenie czy pożycie faktycznie uległo trwałemu i zupełnemu rozkładowi. W przypadku wątpliwości, sąd za zgodą małżonków może skierować ich na mediacje.

Jeżeli małżonkowie są zgodni w kwestii chęci uzyskania rozwodu i nie posiadają wspólnych dzieci, tego typu postępowania są w wielu przypadkach tylko formalnością. Sprawa może komplikować się w przypadku, gdy małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci. W takim przypadku przyspieszeniu postępowania służyć może przygotowanie tzw. porozumienia rodzicielskiego, które określa zasady opieki i wspólnego wychowania dzieci.

Czym jest rozwód z orzeczeniem o winie?

Rozwód z orzeczeniem o winie jest możliwy, gdy winę za rozpad małżeństwa ponosi jeden małżonek lub winne są obydwie strony. W przypadku, gdy strony nie kwestionują istnienia winy, procedura rozwodowa nie musi być skomplikowana. Komplikacje pojawiają się najczęściej, gdy druga strona nie chce uznać zarzucanej sobie winy.

Nasi Klienci często pytają o to, jak długo trwają postępowania rozwodowe z orzeczeniem o winie. W takich przypadkach nie ma jednak uniwersalnych reguł, a ostateczny czas trwania postępowania zależy od wielu czynników, w tym sytuacji rodzinnej i majątkowej małżonków. Każdorazowo nasi prawnicy pomagają w ustaleniu czy występują przesłanki do wystąpienia o rozwód z orzekaniem o winie.

Należy mieć na uwadze, że nieco bardziej skomplikowana procedura w przypadku rozwodów z orzeczeniem o winie, może przekładać się w konsekwencji na korzystne rozstrzygnięcia dla małżonka wnioskującego o rozwód. Mowa tu m.in. o możliwości wystąpienia o zasądzenie alimentów od byłego małżonka.

Czym jest separacja?

Sąd na wniosek jednego lub obydwojga małżonków może orzec separację. Podobnie jak w przypadku rozwodu, przesłanką do jej orzeczenia jest zupełny rozkład pożycia, ale w odróżnieniu od rozwodu, nie ma on trwałego charakteru. W praktyce jest to więc stan nie pociągający za sobą ustania małżeństwa, a separacja może być sposobem na rozwiązanie kryzysu małżeńskiego.

Warto zaznaczyć, że orzeczenie separacji nie umożliwia małżonkom wchodzenie w nowe związki małżeńskie, a dodatkowo nie znosi wszystkich obowiązków względem drugiej strony, w tym przede wszystkim wzajemnej pomocy. Kluczowe w przypadku ogłoszenia separacji jest ustanie obowiązku wspólnego pożycia, a samo orzeczenie separacji nie wyklucza w przyszłości orzeczenia rozwodu.

Jak wystąpić o alimenty?

Zgodnie z polskim prawem, obowiązek alimentacyjny może dotyczyć krewnych w linii prostej, a także rodzeństwa. W praktyce najczęściej spotykamy się z nim w relacjach pomiędzy rodzicem a dzieckiem (lub dziećmi). Alimenty to pieniądze, które mogą przysługiwać także dorosłym dzieciom, gdy te kontynuują naukę i nie mają możliwości samodzielnego utrzymania się. O wysokości alimentów i okresie, w którym powinny być one wnoszone decyduje najczęściej sąd.

Pozew o alimenty jest wnoszony do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego, czyli osoby, która miałaby zostać obciążana obowiązkiem ich opłacania. Pełnoletnie dzieci pozew składają samodzielnie, a w przypadku niepełnoletnich dzieci robi to w ich imieniu przedstawiciel ustawowy. W pozwie określana jest wysokość oczekiwanych alimentów, a także uzasadnienie dla ich przyznania.

Sąd rozstrzyga w kwestii ustalenia obowiązku alimentacyjnego, badając okoliczności wskazane w pozwie. Przede wszystkim pod uwagę brane są potrzeby dziecka, a także możliwości finansowe pozwanego. Istotne jest również to, że zasądzona kwota nie musi mieć charakteru stałego, a w przyszłości dopuszczalne jest składanie wniosków, zarówno o podwyższenie, jak i obniżenie alimentów.

Jak uzyskać podwyższenie alimentów?

Podwyższenie alimentów jest możliwe w sytuacji, gdy zmianie ulegają potrzeby uprawnionego do ich otrzymywania (np. dziecka) lub poprawie uległa sytuacja majątkowa, w tym zarobkowa osoby zobowiązanej do opłacania alimentów. Szczególnie częsta jest sytuacja, gdy z wiekiem dziecka wzrastają koszty jego utrzymania, co może dotyczyć np. kosztów nauki, ale także rozwoju umiejętności oraz realizacji hobby.

Przesłanką do złożenia pozwu o podwyższenie alimentów może być także wystąpienie choroby, mającej wpływ na koszty utrzymania osoby uprawnionej. Warto mieć na uwadze, że ostateczną decyzję w tej sprawie podejmuje sąd, dlatego też kluczowe znaczenie dla powodzenia sprawy o podwyższenie alimentów ma uzasadnienie faktyczne dla związane z żądaniem zmiany wysokości alimentów. Powodem zwiększenia alimentów może być także istotna poprawa sytuacji majątkowej osoby zobowiązanej do ich opłacania (np. otrzymany spadek, zakończenie spłaty zobowiązania finansowego, jak np. kredytu albo pożyczki znacznych rozmiarów).

Jak uzyskać obniżenie alimentów?

Pozew o obniżenie alimentów może być złożony przez osobę zobowiązaną do ich opłacania, ale tylko w przypadku, gdy występują ku temu określone okoliczności. W praktyce wnioski o zmniejszenie wysokości alimentów są uwzględniane najczęściej, gdy w sposób istotny zmianie uległa sytuacja majątkowa, w tym zarobkowa osoby opłacającej alimenty. Powodów wystąpienia takiego stanu rzeczy może być wiele, ale nie każda musi przekonać sąd do uwzględnienia wniosku.

Najczęściej w przypadku pozwów o obniżenie alimentów podnoszone są argumenty, takie jak utrata głównego źródła utrzymania osoby opłacającej alimenty. Warto mieć jednak na uwadze, że utrata pracy nie może być w takim przypadku zawiniona przez osobę domagającą się obniżenia alimentów. Inną przesłanką do obniżenia alimentów może być poprawa sytuacji finansowej osoby uprawnionej – np. rozpoczęcie pracy, otrzymanie stypendium, jak również otrzymanie spadku lub darowizny znacznych rozmiarów.