Spory budowlane
Inwestycje budowlane realizowane są w oparciu o umowy o znacznych wartościach. Procesy budowlane są nie tylko kosztowne, ale zazwyczaj także czasochłonne i podzielone na wiele etapów. Nierzadko w trakcie wykonywania prac lub już po ich zakończeniu pojawiają się spory pomiędzy inwestorami, wykonawcami i podwykonawcami, a także innymi podmiotami zaangażowanymi w realizację kontraktu.
Przyczyny sporów budowlanych mają różne podłoże, ale nigdy nie można wykluczyć ich wystąpienia. Dlatego tak istotne jest, aby każdy uczestnik rynku budowlanego dysponował fachowym wsparciem prawnym nie tylko w przypadku wystąpienia konfliktu, ale także wcześniej. W ten sposób możliwe jest odpowiednie przygotowanie się do skutecznej obrony własnych interesów.
Z tej strony dowiesz się o:
Jakie są najczęstsze powody sporów budowlanych?
Istnieje wiele powodów, dla których pomiędzy stronami umowy o wykonanie prac budowlanych pojawiają się spory. Często zdarza się, że jest to suma wielu wydarzeń, a dodatkową komplikację stanowią nierzadko problemy komunikacyjne. W przypadku przyczyn leżących po stronie wykonawców, najczęściej problemy generowane są przez opóźnienia w realizacji prac czy ich niewystarczającą jakość.
W sytuacjach, gdy wina za pojawienie się sporu leży po stronie inwestora, najczęściej wiąże się ona z opóźnieniem lub brakiem płatności. Częstą przyczyną problemów na budowie jest również wadliwa dokumentacja projektowa lub wadliwe założenia do projektowania, np. w przypadku niewłaściwie opracowanego Programu Funkcjonalno – Użytkowego. Powodem sporu budowlanego może być także odstąpienie od umowy lub ujawnienie wad na etapie odbioru inwestycji lub w trakcie jej późniejszej eksploatacji. W praktyce liczba powodów, dla których pomiędzy stronami może pojawić się spór jest nieograniczona.
Jakie podmioty reprezentujemy?
Nasza Kancelaria reprezentuje interesy wszystkich stron procesów budowlanych. Kompetencje naszego zespołu i wiele zamkniętych spraw powodują, że jesteśmy w stanie profesjonalnie reprezentować klientów, niezależnie od rodzaju prowadzonej przez nich działalności. Często pracujemy na rzecz inwestorów i generalnych wykonawców, ale nie jest to wyłączna reguła.
Dotychczas reprezentowaliśmy także podwykonawców, biura projektowe, a także inżynierów kontraktów. Występowaliśmy jako pełnomocnicy zarówno powodów, jak i pozwanych, zawsze kierując się zasadami etyki zawodowej i pełnym profesjonalizmem. Wszystko to sprawiło, że obsługa prawna inwestycji budowlanych, w tym prawo budowlane jest jedną z wiodących gałęzi działalności naszej Kancelarii.
Jak przygotować się do procesu?
Zawsze dążymy do zawarcia porozumienia, gdyż takie działanie pozwala na możliwie najszybsze zakończenie sporu. Niestety nie w każdym przypadku jest to wykonalne, a w konsekwencji konieczne okazuje się najczęściej rozpoczęcie postępowania na drodze sądowej. Warto zwrócić uwagę na podejmowanie właściwych działań w trakcie realizacji inwestycji, które zwiększają szansę na uzyskanie oczekiwanego rozstrzygnięcia w ramach ewentualnego procesu sądowego.
Wszystkim klientom zalecamy, aby na bieżąco dokumentować wszystkie wydarzenia mające miejsce na budowie. Warto pamiętać o tym, aby wszelkie ustalenia z drugą stroną umowy dokonywane były w formie pisemnej, co znacząco upraszcza udokumentowanie ewentualnych uchybień w działaniach kontrahenta, a także wzmacnia moc dowodową w przypadku konieczności wystąpienia z pozwem.
Jeszcze przed wystąpieniem na drogę sądową możliwe jest chociażby złożenie wniosku o zabezpieczenie dowodu. Może mieć to szczególne znaczenie np. w przypadku zagrożenia zawaleniem budynku lub każdą inną sytuacją, w której upływ czasu może uniemożliwić przeprowadzenie dowodu w przyszłości.
Istotnym wsparciem podczas procesu sądowego może być także protokół stanu faktycznego. Jest to dokument sporządzany przez komornika, w którym znajduje się opis stanu rzeczy i okoliczności związanych ze sprawą. Z uwagi na to, że protokół jest sporządzany przez funkcjonariusza publicznego, to taki dokument, jako dokument urzędowy może stanowić istotny materiał dowodowy dla sądu.
Co oferujemy naszym Klientom?
Naszym Klientom oferujemy pełne wsparcie prawne na każdym etapie prowadzenia inwestycji budowlanej. Oznacza to także pomoc w przypadku wystąpienia sporu z kontrahentem. Na rzecz naszych Klientów prowadzimy negocjacje, które mogą spowodować, że ryzyko wejścia na drogę sporu sądowego zostanie zminimalizowane lub wykluczone.
Bierzemy udział w postępowaniach mediacyjnych, a w przypadku, gdy wszystkie metody polubownego rozwiązania sporu nie przyniosą pożądanych efektów, reprezentujemy Klientów przed sądami wszystkich instancji. W ramach świadczonych przez nas usług mieści się także reprezentacja Klienta przed Sądem Najwyższym.