Inwestycje w energetyce
Zapotrzebowanie na energię elektryczną nieustannie rośnie, a prognozy analityków są w tym zakresie zgodne – w przyszłości zużycie prądu przez przemysł i gospodarstwa domowe będzie coraz większe. Wynika to z faktu postępującej automatyzacji, większego wykorzystania elektroniki czy chociażby klimatyzacji.
Wszystkie te czynniki oraz konieczność odejścia od konwencjonalnych źródeł produkcji energii, czyli coraz większej presji na zaprzestanie wykorzystania chociażby węgla powodują, że rośnie zainteresowanie inwestycjami w odnawialne źródła energii. Farmy wiatrowe oraz fotowoltaika, to dzisiaj potężne gałęzie gospodarki, ale działalność z nimi związana wiąże się z koniecznością spełnienia wielu ustawowych obowiązków.
Z tej strony dowiesz się o:
Czym jest prawo energetyczne?
Prawo energetyczne to ustawa z 1997 roku, która reguluje ogół kwestii związanych z polityką energetyczną na terytorium Polski. Ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, uwzględniając zmiany zachodzące na rynku energetycznych. Osobnych aktów prawnych doczekały się m.in. kwestie związane z odnawialnymi źródłami energii oraz efektywności energetycznej.
Rynek energii elektrycznej jest w naszym kraju rynkiem regulowanym. Kluczowym organem jest w tym zakresie Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, który nadzoruje działalność przedsiębiorców z sektora energetycznego, dbając o zrównoważone funkcjonowanie wszystkich podmiotów i odbiorców energii. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdza także taryfy cenowe prądu dla odbiorców indywidualnych.
Jak przygotować inwestycję w energetyce?
Prowadzenie inwestycji w sektorze energetycznym wiąże się z koniecznością spełnienia wielu wymogów. Dlatego szczególnie cenne jest w takich przypadkach wsparcie doświadczonej kancelarii prawnej, która posiada na swoim koncie wiele projektów dla klientów z tej branży. Odpowiedniego opracowania wymaga szereg zagadnień, które będą w istotny sposób wpływać chociażby na rentowność inwestycji.
Nasza kancelaria uczestniczy w pracach na każdym etapie realizacji procesów inwestycyjnych w energetyce. Obejmuje to chociażby kwestie związane z pozyskiwaniem gruntów, gdzie Klienci otrzymują wsparcie na etapie przygotowania, opiniowania oraz negocjowania umów. Pomagamy w uzyskaniu niezbędnych zgód oraz zezwoleń, a także podczas planowania i prowadzenia robót budowlanych. Rozwiązujemy także problemy powstające w trakcie realizacji budowy.
Nasza kancelaria wspiera Klientów także po zakończeniu prac budowlanych. Opiniujemy umowy serwisowe, a także dokumentację niezbędną do rozpoczęcia sprzedaży wyprodukowanej energii. Wśród możliwości w tym zakresie pojawiają się chociażby regularnie organizowane aukcje OZE. Zapewniamy także stałą obsługę prawną dla podmiotów prowadzących aktywną działalność w sektorze energetycznym.
Czym są aukcje OZE?
Aukcje dotyczące odnawialnych źródeł energii (OZE) są organizowane przez Urząd Regulacji Energetyki nie rzadziej niż raz do roku. Jest to jedna z najprostszych metod wejścia na rynek energii dla przedsiębiorców. Mechanizm ten dostępny jest, zarówno dla tych podmiotów, które dysponują już możliwościami produkcyjnymi, jak i takich, którzy dopiero przygotowują się do wejścia na rynek.
Aukcje pozwalają Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki wyłonić przedsiębiorców, którzy dostarczą energię elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Kluczowym kryterium jest w tym przypadku cena, dlatego warto w odpowiedni sposób przygotować się do wzięcia udziału w procedurze. W przypadku wygrania aukcji, z przedsiębiorcą podpisywana jest umowa, która stanowi podstawę do przekazania wyprodukowanej energii do sieci przesyłowej.
Jakie regulacje dotyczą farm wiatrowych?
Nasza kancelaria świadczy usługi dla przedsiębiorców zainteresowanych rozpoczęciem działalności związanej z prowadzeniem farm wiatrowych, jak również podmiotów już obecnych na rynku. Wsparcie prawne w tym zakresie rozpoczyna się najczęściej już na etapie pozyskiwania nieruchomości pod przyszłą farmę wiatrową. Uczestniczymy w procesie pozyskania tytułu prawnego do nieruchomości, przygotowując i opiniując umowy, a także biorąc udział w negocjacjach.
Na kolejnych etapach sporządzamy dokumentację niezbędną do uzyskania odpowiednich zgód i pozwoleń. Inwestycje w farmy wiatrowe wiążą się z pracami budowlanymi, a nasze doświadczenie w zakresie kontraktów budowlanych jest bardzo cenne dla Klientów. Dodatkowo, reprezentujemy klientów także przed organami administracji publicznej, a także przy odbiorach prac budowlanych, audytując wykonanie kontraktów budowlanych.
Jakie regulacje dotyczą fotowoltaiki?
Inwestycje w instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców. W przypadku farm wiatrowych przepisy dotyczące lokalizacji są bardzo restrykcyjne, co nie dotyczy fotowoltaiki. W praktyce oznacza to, że inwestycje w fotowoltaikę są w większości przypadków prostsze do przeprowadzenia, ale nie oznacza to, że profesjonalne wsparcie prawne nie jest przydatne.
Nasza kancelaria kompleksowo obsługuje przedsiębiorców, którzy prowadzą inwestycje w fotowoltaikę. Przygotowujemy i opiniujemy, a także negocjujemy umowy z właścicielami gruntów, na których mają powstać instalacje. Uczestniczymy także w procesach związanych z prowadzeniem inwestycji budowlanych, a także z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń.