Prawo karne
Prawo karne to ogół przepisów, które regulują kwestie odpowiedzialności za popełnienie czynów zabronionych. Co do zasady można je podzielić na prawo karne materialne, procesowe i wykonawcze. W polskim prawie najważniejszymi aktami prawnymi w tym zakresie są trzy ustawy: Kodeks Karny, Kodeks Postępowania Karnego oraz Kodeks Karny Wykonawczy.
Prawo karne w teorii i praktyce spełnia ważne funkcje – nie tylko dla jednostki, ale także dla ogółu społeczeństwa. Mówimy tu m.in. o funkcji sprawiedliwościowej, ochronnej, prewencyjno-wychowawczej, gwarancyjnej i kompensacyjnej. W dużym uproszczeniu, prawo karne ma dawać społeczeństwu poczucie, że jest odpowiednio chronione, a w stosunku do osób naruszających przepisy, zostanie wymierzona proporcjonalna kara, mająca stanowić także przestrogę dla innych osób.
Z tej strony dowiesz się o:
Czym jest prawo karne materialne?
Prawo karne materialne to zbiór przepisów określających czyny uznawane za zabronione. W tej części kodeksu znajdziemy także zasady odpowiedzialności sprawców, ustalania wysokości i rodzaju kary oraz środków karnych, zabezpieczających i kompensacyjnych stosowanych wobec takich osób. Prawo karne materialne bywa określane także mianem prawa karnego sensu stricto.
Czym jest prawo karne procesowe?
Prawo karne procesowe, zwane także formalnym, to ogół przepisów, które określają sposób postępowania w sprawach o czyny zabronione. W przypadku, gdy dany czyn jest niedozwolony i wynika to z prawa karnego materialnego, to właśnie przepisy procesowe regulują, w jaki sposób takimi tematami zajmują się w dalszej kolejności sądy.
Czym jest prawo karne wykonawcze?
Prawo karne wykonawcze to zespół przepisów, normujących wykonywanie kar wobec sprawców czynów zabronionych. Warto mieć na uwadze, że w przypadku prawa karnego, pozbawienie wolności jest najbardziej surową karą, ale wcale nie jedyną, którą mogą orzekać sądy. Istnieje szereg innych kar, także wolnościowych, które mogą być wymierzane wobec osób nieprzestrzegających przepisów Kodeksu Karnego.
Zapewnienie podejrzanym i oskarżonym udziału obrońcy w każdym stadium postępowania
Podejrzenie czy oskarżenie w sprawach karnych, to szczególna sytuacja procesowa osoby, z którymi mierzą się prawnicy z naszej Kancelarii. W takich przypadkach niezwykle istotne jest profesjonalne wsparcie prawne i zadbanie o interesy Klienta. Dlatego pełnimy funkcję obrońców dla podejrzanych oraz oskarżonych na każdym etapie postępowania:
- zatrzymanie lub tymczasowe aresztowanie
- postępowanie przygotowawcze, gdy prowadzone jest śledztwo albo dochodzenie
- postępowanie sądowe, niezależnie od jego instancji
- postępowanie wykonawcze, czyli egzekucja kary
Nasi doświadczeni prawnicy zapewniają indywidualne podejście i zrozumienie potrzeb Klientów. To niezwykle istotne w sytuacjach, gdy potencjalna kara jest wysoka. W takich przypadkach każdy szczegół może mieć znaczenie i dlatego tak ważne jest posiadanie obrońcy w sprawach karnych.
Reprezentowanie pokrzywdzonych oraz oskarżycieli posiłkowych
Profesjonalni pełnomocnicy świadczą usługi dla każdej strony postępowania karnego. Oznacza to, że naszymi Klientami są także osoby pokrzywdzone oraz oskarżyciele posiłkowi. Także w tych przypadkach istotne znaczenie odgrywają kompetencje i doświadczenie całego zespołu oraz indywidualne podejście do każdego zagadnienia.
Instytucja oskarżyciela posiłkowego pozwala w określonych sytuacjach występować pokrzywdzonemu jako oskarżycielowi, którym co do zasady jest prokurator. Ma to miejsce w sytuacji, gdy pokrzywdzony w odpowiednim czasie złoży stosowne pismo procesowe ze skutkiem wstąpienia do postępowania w charakterze oskarżyciela posiłkowego.
Jakimi sprawami karnymi zajmuje się nasza Kancelaria?
Co do zasady nie określamy katalogu spraw karnych, w których świadczymy pomoc prawną. Wynika to z faktu, że do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie i kierujemy się wyłącznie zasadami profesjonalizmu i etyki zawodowej oraz kierunkiem działania, tj. zawsze na korzyść Klienta. Jednocześnie warto podkreślić, że podjęcie działań już na wczesnym etapie sprawy umożliwia budowanie spójnej i konsekwentnej linii obrony.
Dotychczasowa praktyka pozwala wyróżnić typy spraw, w których dysponujemy szczególnym doświadczeniem. W tym miejscu wymienić można chociażby reprezentowanie Klientów w sprawach o spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, innego naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia, zarówno w postępowaniu przygotowawczym, jak i sądowym. Prawnicy naszej Kancelarii reprezentowali między innymi oskarżonych o nieumyślne spowodowanie śmierci.
Klientów reprezentujemy także w sprawach wypadków komunikacyjnych oraz innych przestępstw popełnionych w trakcie jazdy samochodem – np. kierowanie pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.