Odszkodowania i zadośćuczynienie
W języku potocznym, pojęcia odszkodowania i zadośćuczynienia często używane są wymiennie. W sensie prawnym pomiędzy tymi określeniami istnieją jednak pewne różnice, a ich poznanie pozwala lepiej zrozumieć specyfikę spraw o ich przyznanie. Nasi prawnicy wspierają klientów, zarówno w przypadku spraw o przyznanie odszkodowania, jak i zadośćuczynienia.
Zarówno kwestie związane z odszkodowaniami, jak i z zadośćuczynieniami reguluje Kodeks Cywilny. Nasi klienci w trakcie konsultacji z prawnikiem uzyskują kompletne informacje dotyczące możliwości otrzymania określonego świadczenia. W ramach prowadzonych postępowań przygotowujemy odpowiednie wnioski i pozwy, a także reprezentujemy Klientów w trakcie negocjacji oraz w postępowaniach sądowych.
Z tej strony dowiesz się o:
Czym jest zadośćuczynienie?
Zadośćuczynienie to przyznawane przez sąd świadczenie pieniężne, które ma być formą złagodzenia skutków doznanej krzywdy. W przypadku zadośćuczynienia mowa o świadczeniach w przypadku szkód na osobie o charakterze niemajątkowym, jak np. cierpieniach psychicznych lub fizycznych, wywołanych określonymi zdarzeniami. W tym miejscu wymienić można chociażby cierpienia związane z utratą osoby bliskiej, cierpienia będące efektem utraty zdrowia lub naruszeniem dóbr osobistych.
Z uwagi na trudny do zmierzenia charakter krzywd, decyzja sądu o wysokości zadośćuczynienia jest podejmowana w oparciu o wnioski oraz materiał dowodowy składane przez osobę oczekującą jego zasądzenia. O ile możliwe jest określenie stopnia trwałego uszczerbku na zdrowiu powstałego wskutek wypadku komunikacyjnego, to wprost nie jest możliwe „przeliczenie” go na powstałe z tego tytułu skutki dla zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego, w szczególności ból i cierpienie.
Co do zasady zadośćuczynienie ma być więc rodzajem rekompensaty finansowej, które pozwoli wynagrodzić doznane krzywdy. Na ostateczną decyzję sądu o przyznaniu zadośćuczynienia, jak również określenia jego wysokości, wpływ będą miały podnoszone przez powoda argumenty, dlatego tak istotne w tego typu sprawach jest wsparcie doświadczonego zespołu prawnego.
Czym jest odszkodowanie?
W przeciwieństwie do zadośćuczynienia, odszkodowanie ma stanowić formę naprawienia szkody, która co do zasady ma charakter zewnętrzny. Warto przy tym zaznaczyć, że szkody tego typu mogą mieć, zarówno charakter majątkowy, jak i osobowy. Może być więc to, zarówno odszkodowanie za zniszczone mienie, jak również za utratę zdrowia lub uszkodzenie ciała.
Istotą odszkodowania jest pokrycie uzasadnionych kosztów związanych z poniesioną szkodą. W przypadku zniszczenia czy utracenia mienia mogą to być np. koszty naprawy lub jego odtworzenia. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z odszkodowaniem z tytułu utraty zdrowia, kosztami uwzględnianymi przy ustalaniu wysokości odszkodowania mogą być np. koszty leczenia, koszty rehabilitacji, diagnostyki i inne pozostające w związku przyczynowo skutkowym z zaistniałym zdarzeniem.
Odszkodowanie może przysługiwać także w przypadku pogorszenia sytuacji życiowej, wynikającej z utraty osoby najbliższej, będącej np. głównym żywicielem rodziny. Podstawą do ustalenia wysokości odszkodowania może być w tym przypadku chociażby porównanie aktualnej sytuacji życiowej, z taką w której osoba domagająca się odszkodowania znajdowałaby się, gdyby do utraty osoby bliskiej nie doszło.
Jak wystąpić o odszkodowanie lub zadośćuczynienie?
Uzyskanie odszkodowania lub zadośćuczynienia nie musi wiązać się z koniecznością wystąpienia na drogę sądową. Zdarza się, że takie sytuacje są rozwiązywane na drodze negocjacji lub innego typu ustaleń pozasądowych. W przypadku odszkodowań komunikacyjnych, zakład ubezpieczeń określa wysokość odszkodowania i w wielu przypadkach może to być wartość satysfakcjonująca. Tendencja rynkowa pokazuje jednak, że wiele odszkodowań jest zaniżonych.
Jeżeli jednak nie udaje się dojść do porozumienia w kwestii odszkodowania lub zadośćuczynienia na drodze polubownej, konieczne może okazać się skierowanie pozwu do sądu. W takich przypadkach nasi prawnicy przygotowują niezbędne dokumenty, a następnie reprezentują klientów przed sądami. Wysokość wynagrodzenia kancelarii może mieć charakter stały lub być w części uzależniona od wartości uzyskanego przed sądem świadczenia.