Prawo cywilne

Prawo cywilne reguluje stosunki pomiędzy podmiotami prywatnymi, co sprawia, że w praktyce dotyczy ono każdego z nas. Zawierając umowę – niekoniecznie w formie pisemnej – poruszamy się zazwyczaj w obszarze prawa cywilnego. Może to być chociażby umowa sprzedaży, umowa o dzieło lub zlecenie, a także umowa najmu, dzierżawy lub umowa pożyczki.

W większości przypadków podejmowane przez ludzi działania przynoszą określone i spodziewane skutki, a do ich przeprowadzenia nie jest wymagana specjalistyczna wiedza z zakresu prawa. Do naszej Kancelarii sprawy trafiają w momencie, gdy Klienci są przekonani, że ich prawa zostały naruszone, a samodzielne rozwiązanie danego problemu nie jest możliwe.

Z tej strony dowiesz się o:

Kodeks Cywilny

W przypadku prawa cywilnego, najważniejszym aktem prawnym jest Kodeks Cywilny. Jest to obszerna ustawa, która składa się z czterech ksiąg:

  • część ogólna
  • własność i inne prawa rzeczowe
  • zobowiązania
  • spadki

Kodeks cywilny reguluje – na różnym poziomie szczegółowości – wiele kwestii, takich jak:

  • zdolność do czynności prawnych
  • uznanie za zmarłego
  • testament
  • pełnomocnictwa
  • zasiedzenie
  • zastawy
  • sprzedaż na raty
  • najem
  • umowy o dzieło i zlecenie

a także wiele innych zagadnień z zakresu prawa cywilnego, z którymi każdy z nas spotkał się w życiu codziennym.

Z uwagi na szeroki zakres zagadnień, liczba spraw cywilnych w polskich sądach jest bardzo duża. To sprawia, że jedną z istotnych kompetencji kancelarii prawnych jest znajomość linii orzeczniczej w poszczególnych kwestiach, która pozwala przyjąć dopasowaną do potrzeb Klienta strategię negocjacyjną albo procesową.

Sporządzanie umów cywilno-prawnych

Nasza Kancelaria przygotowuje dla Klientów projekty umów cywilno-prawnych o zróżnicowanej tematyce. Wśród nich najczęściej pojawiają się:

  • umowa o roboty budowlane
  • umowa o dzieło
  • umowa zlecenia
  • umowa sprzedaży
  • umowa o świadczenie usług
  • umowa najmu
  • umowa dzierżawy
  • umowa pożyczki
  • umowa darowizny

Przygotowujemy także tzw. umowy nienazwane, czyli takie, które nie są wprost sklasyfikowane w Kodeksie Cywilnym lub w innych aktach prawnych. Mogą to być np. umowy w zakresie franczyzy, umowy konsultingowe lub umowy o zwrotne przeniesienie własności. W praktyce nasza Kancelaria sporządza więc umowy w dowolnym zakresie, w zależności od potrzeb Klientów indywidualnych oraz firm.

Nasze usługi obejmują także szeroko rozumiane opiniowanie umów. Taka usługa ma zastosowanie przede wszystkim wtedy, gdy nasz Klient otrzymuje projekt umowy od drugiej strony – np. od swojego kontrahenta. Przeanalizowanie poszczególnych postanowień i ewentualne zgłoszenie do nich uwag, może uchronić przed negatywnymi skutkami wiążącymi się z przyjęciem na siebie określonych zobowiązań. Opinia ma na celu ujawnienie wszelkich dostrzeżonych zagrożeń, które mogą być poddane negocjacjom na etapie zawierania umowy.

Sprawy o odszkodowanie i zadośćuczynienie za doznaną krzywdę

Kodeks cywilny reguluje także kwestie związane z odszkodowaniem i zadośćuczynieniem za doznaną krzywdę. To obszerna kategoria spraw, które mogą dotyczyć kwestii o różnych rozmiarach. Mogą to być zarówno sprawy dotyczące naprawienia szkody wynikającej z niewykonania lub niewłaściwego wykonania umowy, ale także wynikające z popełnienia czynów zabronionych – np. zadośćuczynienie od sprawcy wypadku komunikacyjnego i w tym zakresie mogą dotyczyć szkód na mieniu lub na osobie.

W zależności od tego czy szkoda ma charakter majątkowy lub niemajątkowy, można wystąpić z odpowiednim roszczeniem, tj. żądać odszkodowania lub zadośćuczynienia. Odpowiednia kwalifikacja czynu przez naszych prawników, pozwala na podjęcie stosownych do okoliczności działań. Dzięki temu jesteśmy w stanie rzetelnie przedstawić naszym Klientom możliwe scenariusze rozwoju sytuacji i zastosować odpowiednie rozwiązania prawne.

Błędy w sztuce medycznej

Systematycznie rosnącą grupą spraw zgłaszanych do prokuratur w całym kraju są te, które dotyczą błędów w sztuce lekarskiej. Nie oznacza to, że pogorszeniu ulega standard świadczenia usług medycznych, ale potwierdza rosnącą świadomość prawną obywateli i stawia przed wszystkimi kancelariami adwokackimi i radcowskimi wiele nowych wyzwań.

Jako osoby działające na rynku usług prawnych od wielu lat, mamy duże doświadczenie wynikające z reprezentowania Klientów w sprawach o błędy w sztuce medycznej. To bardzo delikatna materia, która wymaga posiadania doświadczonego zespołu i niezbędnych w tym zakresie kompetencji. Warto zaznaczyć, że większość tego typu spraw kończy swój bieg na etapie zawiadomienia do prokuratury, co dodatkowo potwierdza, jak istotne jest odpowiednie przygotowanie zawiadomienia w tym zakresie. Prawnicy naszej Kancelarii w dostępny dla Klienta sposób przedstawiają możliwe ścieżki dochodzenia swoich praw.

W przypadku, gdy błąd w sztuce lekarskiej zostanie udowodniony, otwiera to możliwości dochodzenia zadośćuczynienia oraz odszkodowania. Uzyskane w ten sposób środki mogą być przeznaczone chociażby na prowadzenie dalszego leczenia, dlatego w tego typu przypadkach warto skontaktować się z naszą Kancelarią w celu uzyskania profesjonalnej pomocy prawnej.

Sprawy o wady fizyczne i prawne

Dokonując zakupu jakiegokolwiek przedmiotu czy nieruchomości, musimy liczyć się z ryzykiem pojawienia się wad fizycznych i prawnych. Często skutki ich wystąpienia są naprawiane w ramach gwarancji albo rękojmi, ale nierzadko na tym polu pojawiają się spory. W przypadku, gdy druga strona nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań np. w zakresie udzielonej gwarancji, to właśnie pomoc prawna może okazać się jedyną metodą rozwiązania sporu.

W takich przypadkach nasze działania mogą obejmować, zarówno sporządzenie odpowiedniego wniosku bądź pisma, ale w razie konieczności także wystąpienie na drogę sądową celem uzyskania stosownej ochrony prawnej. W praktyce często okazuje się to jedyną skuteczną metodą, pozwalającą na zobowiązanie drugiej strony do spełnienia określonego świadczenia. W każdym przypadku nasz zespół zaproponuje najbardziej optymalną drogę dochodzenia praw naszych Klientów.

Spory z kredytodawcami i pomoc frankowiczom

Orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a także orzecznictwo polskich sądów w ostatnich latach coraz częściej dotyka kwestii związanych z kredytami, w tym popularnymi kredytami hipotecznymi we frankach szwajcarskich. To otworzyło drogę dla tysięcy Polaków do sądowego rozstrzygnięcia sporu z bankami i uzyskania realnych korzyści finansowych.

Nasza Kancelaria od dłuższego czasu obsługuje wielu Klientów, którzy dochodzą swoich praw w relacjach z bankami. Chociaż w mediach pojawia się wiele doniesień o przegranych przez banki sprawach, to w żadnym przypadku nie można mówić o gwarancji korzystnego rozstrzygnięcia. Z uwagi na różnorodne zapisy w umowach, to właśnie odpowiednie przygotowanie się do wytoczenia powództwa ma kluczowy wpływ na decyzję sądu.

Frankowicze w relacjach z bankami nie są jednak na straconej pozycji i mogą liczyć, zarówno na przewalutowanie kredytu do polskich złotych, a nawet na unieważnienie umowy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, jak też polski Sąd Najwyższy nie odniosły się w swoich orzeczeniach do pełnego katalogu zagadnień, z którymi mierzą się frankowicze. Oznacza to, że szczegółowe kwestie rozpatrywane są w pełni indywidualnie, w oparciu o zapisy umowy i podnoszoną argumentację. Dlatego właśnie w tak złożonych sprawach, doświadczenie kancelarii ma bardzo istotne znaczenie.

Orzeczenia polskich i europejskich sądów w zakresie umów kredytowych nie dotyczą tylko i wyłącznie kwestii zadłużenia w walutach obcych. W przypadku kredytów konsumpcyjnych spłacanych przed terminem wynikającym z umowy, kredytobiorcy może przysługiwać zwrot części poniesionych kosztów. Nie wszystkie banki czy instytucje kredytowe wywiązują się z tych zobowiązań automatycznie, a w niektórych przypadkach niezbędne może okazać się skierowanie do instytucji finansującej wniosku lub wystąpienia na drogę sądową.

Z uwagi na to, że kwestie związane z kredytami dotyczą dużej części społeczeństwa, wyraźnie obserwowany jest wzrost liczby tego typu spraw przed sądami. W przypadku wątpliwości w tym obszarze, zapraszamy do skonsultowania swojej sprawy z naszymi prawnikami.

Sposoby rozstrzygania spraw cywilnych

Sprawy cywilne dotyczą sporów pomiędzy autonomicznymi podmiotami, w przypadku których nie występuje zależność hierarchiczna. To sprawia, że pozycja poszczególnych stron sporu jest równa, a rozstrzygnięcie sporu niekoniecznie musi mieć charakter orzeczenia sądowego. Doświadczenie naszej Kancelarii pozwala zarekomendować każdemu Klientowi indywidualny tryb działania w celu spełnienia wnoszonych roszczeń.

W celu rozwiązania spraw cywilnych naszych Klientów sporządzamy wnioski i zażalenia, a także pozwy, apelacje oraz skargi kasacyjne. Reprezentujemy naszych Klientów w sądach, ale także przed urzędami. W wielu przypadkach na pozytywne zakończenie sprawy ma także wpływ nasze doświadczenie w zakresie negocjacji, które pozwala rozwiązać wiele problemów bez konieczności wnoszenia sprawy do sądu.

Niektóre sprawy udaje się skutecznie rozstrzygnąć metodami pozasądowymi. Dużą rolę w tym zakresie spełnia mediacja, a także wszelkiego rodzaju sądy arbitrażowe, które umożliwiają na zakończenie sporu szybciej niż w tradycyjnym modelu sądowym. Każda sprawa wymaga analizy i ustalenia wspólnie z Klientem najlepszej drogi do jej rozwiązania.