Prawo gospodarcze

Mianem prawa gospodarczego określane są przepisy, które regulują zasady prowadzenia działalności gospodarczej. Są to pojęcia bardzo szerokie, a dodatkowo charakteryzują się częstymi modyfikacjami ze strony ustawodawcy. To właśnie dlatego coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na nawiązanie stałej współpracy z kancelarią w zakresie obsługi prawnej firmy.

Od początku funkcjonowania naszej Kancelarii kładziemy szczególny nacisk na budowanie trwałej relacji z Klientami biznesowymi. Dzięki temu możemy zaoferować kompleksową obsługę i profesjonalne wsparcie prawne dla firm, niezależnie od formy prowadzonej działalności. Mogą to być, zarówno spółki prawa handlowego, fundacje, stowarzyszenia jak i firmy prowadzone w formie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Z tej strony dowiesz się o:

Rejestracja działalności gospodarczej

Założenie nowej działalności gospodarczej to proces, który warto poprzedzić analizą prawną. Przyszli przedsiębiorcy mają do wyboru wiele różnych form prowadzenia działalności oraz metod ich opodatkowania. Nasi Klienci mogą liczyć na profesjonalne doradztwo, które pozwoli uwzględnić obowiązujące przepisy w kontekście planowanych działań biznesowych.

W zależności od wybranej formy prowadzenia działalności, pomagamy w przygotowaniu i złożeniu odpowiednich wniosków do KRS. Dbamy o to, aby stosowne wnioski zawierały komplet wymaganych informacji i były złożone w odpowiedniej formie. Dzięki współpracy z Kancelarią Notarialną, ułatwiamy także załatwienie wszystkich formalności wszędzie tam, gdzie konieczne jest uczestnictwo Notariusza przy czynnościach związanych z powstaniem lub funkcjonowaniem spółek.

Prawo spółek

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na rozpoczęcie działalności w formie spółki. Najczęściej są to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ale lista możliwości w tym zakresie jest zdecydowanie dłuższa. Jedną z istotnych nowości w polskim prawie jest pojawienie się nowej formy prowadzenia działalności – prostej spółki akcyjnej. Oprócz rejestracji spółek zajmujemy się także ich stałą obsługą. Dowiedz się więcej o naszych usługach dot. prawa spółek.

Wnioski do KRS

Od 1 lipca 2021 roku obowiązują przepisy dotyczące elektronicznego postępowania przed Krajowym Rejestrem Sądowym. Największą zmianą jest wprowadzenie obowiązku składania wszelkich wniosków do KRS w formie elektronicznej. Oznacza to, że tradycyjne, papierowe wnioski spółek prawa handlowego są obecnie zwracane bez rozpatrzenia i nie wywołują żadnych skutków prawnych.

Zmiany przepisów w tym zakresie były zapowiadane z dużym wyprzedzeniem, a ich ostateczne wejście w życie opóźniło się m.in. w związku z pandemią koronawirusa. Nowe regulacje spowodowały, że właściciele spółek prawa handlowego w praktyce muszą zaopatrzyć się w podpis elektroniczny lub chociażby zarejestrować Profil Zaufany na platformie ePUAP. Nie ma bowiem innego sposobu na podpisanie składanych do KRS wniosków.

Jak przy każdej tego typu informatyzacji, początkowy okres funkcjonowania nowych przepisów wiąże się z dużą niepewnością co do faktycznego sposobu ich działania. Niektórzy przedsiębiorcy zwracają uwagę na trudności z wypełnieniem czy wysłaniem odpowiednich formularzy i nierzadko muszą się borykać z koniecznością uzupełniania ewentualnych braków lub korygowania błędów. Chociaż docelowo czas rozpatrywania wniosków powinien ulec skróceniu, to w poszczególnych przypadkach zmiany mogą trwać obecnie dłużej niż w przeszłości.

Nasza Kancelaria oferuje Klientom fachowe wsparcie w zakresie sporządzania wniosków do KRS. Są to, zarówno wnioski dotyczące rejestracji nowych podmiotów, jak również zmiany w istniejących już spółkach. Oferujemy także usługi w zakresie składania wymaganych prawem sprawozdań finansowych i innych obowiązków sprawozdawczych przed KRS.

Przekształcenia działalności gospodarczych

Zdarza się, że założona w przeszłości działalność gospodarcza jest prowadzona w formie, która nie przystaje do aktualnych wyzwań stojących przed przedsiębiorcami lub też profil działalności zmienił się na tyle, że konieczne jest dokonanie zmiany formy prawnej. Najczęściej wiąże się to z koniecznością przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki osobowej (do której zalicza się również spółka komandytowa) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, ale nie jest to jedyna możliwość.
Nasza Kancelaria analizuje potrzeby Klientów i doradza w zakresie ewentualnego przekształcenia działalności gospodarczej. Zajmujemy się także sporządzeniem odpowiednich wniosków i złożeniem ich do KRS w wymaganym prawem trybie. Nasze usługi w tym aspekcie kończą się w momencie wpisania do rejestru przekształconej spółki.

Stała obsługa przedsiębiorców

W rozmaitych badaniach dotyczących warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, przeszkody biurokratyczne niezmiennie wskazywane są jako jedna z największych barier dla rozwoju biznesu. Częste zmiany przepisów, nowe obowiązki nakładane na przedsiębiorców oraz niepewność sytuacji w kolejnych okresach to podstawowe wyzwania, przed którymi każdego dnia stają właściciele mniejszych i większych firm. Coraz większym problemem są również nierzetelni kontrahenci, którzy odmawiają zapłaty za prawidłowo wykonane usługi.
Zdajemy sobie sprawę z faktu, że podejmowanie decyzji bez fachowego wsparcia może powodować poważne konsekwencje. Dlatego oferujemy przedsiębiorcom możliwość nawiązania stałej współpracy – rozliczanej godzinowo lub ryczałtowo – w celu zapewnienia stałego dostępu do pomocy prawnej. Zakres oraz charakter takiej współpracy zawsze ustalamy indywidualnie, biorąc pod uwagę m.in. formę działalności, niezbędne zaangażowanie oraz branżę Klienta.

W ramach obsługi dla naszych Klientów realizujemy m.in. poniższe czynności:

  • sporządzanie umów
  • opiniowanie umów
  • wsparcie w sporach na etapie przedsądowym
  • windykowanie należności
  • sporządzanie wniosków do KRS
  • reprezentację przed sądami, urzędami oraz w sporach z kontrahentami
Nawiązanie stałej współpracy z naszą Kancelarią pozwala także na bieżące śledzenie zmian w przepisach. Nasi prawnicy stale przekazują informacje o wymogach prawnych, które wynikają ze zmian w przepisach. Współpraca o takim charakterze pozwala z wyprzedzeniem przygotować się na nadchodzące zmiany i zapewnić firmie zgodność działania z obowiązującymi regulacjami.

Sporządzanie i opiniowanie umów

Oprócz stałej obsługi przedsiębiorców, nasza Kancelaria wykonuje także zlecenia jednorazowe lub nieregularne. Najczęściej tego typu działania są związanie ze sporządzaniem lub opiniowaniem umów. Mając na uwadze to, jak duże znaczenie ma odpowiednie zabezpieczenie interesów stron w umowach handlowych, nasi prawnicy przygotowują zapisy porozumień od podstaw lub modyfikują przedstawione wzory umów.
Klienci zwracają się do naszej Kancelarii także wtedy, gdy otrzymują od swojego kontrahenta projekt umowy. W takich przypadkach zwracamy uwagę na zapisy, które mogą mieć negatywne konsekwencje. Nasi prawnicy badają również zgodność poszczególnych zapisów z obowiązującymi przepisami. Uczestniczymy w negocjacjach z kontrahentem w celu doprowadzenia do równouprawnienia stron w umowie.

Windykacja należności

Nieopłacone w terminie faktury mogą być źródłem poważnego zagrożenia dla płynności finansowej firmy. Dlatego w ramach naszej działalności prowadzimy kompleksową obsługę należności dla naszych Klientów. Działania te prowadzone są na każdym etapie – od odpowiedniego zabezpieczenia interesów Klienta w umowie, przez przygotowanie wezwań do zapłaty, a na procesach sądowych kończąc. Dowiedz się więcej na ten temat.